Malowniczy Zabytkowy XV Pałac z duszą

Oferta dotyczy nieruchomości - zespół parkowo-pałacowy - położonej w strategicznej lokalizacji województwa zachodniopomorskiego w miejscowości Stołeczna, gm. Trzcińsko Zdrój, na obrzeżu pofolwarcznej osady, w następującej odległości od większych miast: Szczecin - 60 km, Gorzów Wlkp. - 65 km, Berlin - 80 km, do przejścia granicznego z Niemcami w Kostrzynie - 30 km.

Pałac zbudowano w XV wieku, obecny kształt nadano mu natomiast po przebudowie zakończonej około 1890 r. Przez stulecia pałac wraz z otaczającym majątkiem był własnością rodziny von Sydov. W połowie XIX w., będąc własnością Fryderyka von Sydov, majątek stawiano za wzór. Działały tu dwa młyny, gorzelnia oraz browar, hodowano owce i bydło, produkowano także sery sprzedawane również w Berlinie.

O dawnych czasach świetności świadczy budynek pałacu, murowany z dwoma wieżami, od północnej strony podjazd, od strony południowej obszerny taras. 

Budynek otoczony parkiem, który od północnej strony graniczy z pozostałościami folwarku, od południa park opada w kierunku stawów, dalej las oraz łąki. Część granic parku posiada naturalny charakter. Łączna powierzchnia parku to 66.442 m2.

Kompleks parkowo - pałacowy powstał z początkiem XIX wieku. W parku znajdują się następujące rodzaje drzew : dąb, jesion, lipa, kasztan, klon, olcha, wierzba. Rozmieszczenie drzewostanu w kompleksie parkowym jest nieregularne. Niektóre egzemplarze drzew mają charakter pomnikowy.

Obiekt został wpisany do rejestru zabytków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie.

Kompleks parkowy zabudowany XV wiecznym pałacem o powierzchni zabudowy 765,00 m2 i o powierzchni użytkowej 1709,5 m2, oraz dwoma budynkami gospodarczymi - stajnia i stodoła (murowane jednokondygnacyjne z poddaszem użytkowym na pasze słomiaste). Grunty na działce zostały wyposażone w urządzenia infrastruktury technicznej.

Pałac jest z dobrze zachowanymi oryginalnymi detalami, charakterystycznymi dla epoki secesyjnej typu: żelazne okucia, wykończenia drewnianych schodów, kolumny z malowidłami, ozdobne wykończenia sufitów, ściany licowane blokami granitowymi. Pokrycie dachu-dachówka karpiówka, kopuły wież i ich wykończenia wykonane z miedzi.  Należy także wspomnieć o tym, że nieruchomość dysponuje obszernym podjazdem bezpośrednio pod wejście główne z obu stron.

Pałac oraz jego wnętrze są w dobrym stanie technicznym, co sprawia że jest on świetną lokatą kapitału dla prywatnych celów konesera zabytków, jak i po niewielkim nakładzie na dowolne zagospodarowanie na cele komercyjne takie jak ośrodek wypoczynkowy, uzdrowiskowy, hotel SPA,  czy inny obiekt o charakterze komercyjnym.

 

Rys historyczny Miejscowości Stołeczna

Nie istnieją żadne przekazy dotyczące pradawnej przeszłości miejscowości, która jak należy sądzić biorąc pod uwagę jej położenie, powstała jako miejscowość słowiańska i otrzymała swoja nazwę w okresie imigracji niemieckiej podczas panowania margrafów askańskich.

Majątek lenny, który jeszcze po roku 1450 należał do rodziny Ellingen, po roku 1460 stał się własnością rodu von Sydow, awansując w drugiej połowie XVIII w do miana majątku rycerskiego. Z czasów względnego dobrobytu pochodzą wciąż używane naczynia ze złoconego srebra, które podarowane zostały tutejszemu kościołowi w początkach XVII w., przez wdowę po Joachimie von Sydow, z domu Schonebeck. Wojna 30 -to letnia nie oszczędziła Stołecznej. Stara linia rodu Stolzenfelder wymarła, a ograbiona i opuszczona posiadłość stała się własnością następców lenna magnackiego z Dobberpul, kuzynów Hansa von Sydow, pułkownika policji Królestwa Szwecji i Arndta von Sydow, dyrektora powiatu chojeńskiego. Z tych czasów pochodzi starszy dzwon kościelny z 1674 roku, który oprócz imion obydwu właścicieli nosi też imię proboszcza Mignitina.

Majątek przez długi czas znajdował się w tragicznym stanie. W roku 1680 doszło do tego, że połowa majątku - wówczas były to dwa dwory - została zastawiona i przez 36 lat pozostawała własnością majora von Straus. W tym czasie spłonął kościół, który odbudowano w 1703r. oprócz wieży, która wybudowana została w połowie XVIII w. Pani von Straus ufundowała kościołowi zachowaną do dziś chrzcielnicę. Zastawioną połowę majątku z wielkimi trudnościami wykupił Ernst Ludwik von Sydow, major w regimencie Księcia Dietricha von Anhalt-Dessau. Następnie wykupił również drugą połowę majątku od kuzyna z Dobberpul. W tutejszym kościele znajduje się epitafium Ernsta Ludwika z jego podobizną.

Dwór służył następnym pokoleniom rodziny, o ile nie mieszkali oni w innych majątkach, aż do roku 1945, kiedy tereny zajęły wojska Armii Czerwonej.    

 Prezentowany obiekt jest największą atrakcją turystyczną gminy Trzcińsko-Zdrój, a położenie blisko polsko-niemieckiej granicy dodaje dodatkowego znaczenia strategicznego i sprawia , że nieruchomość ta stanowi idealną okazję do inwestycji zarówno dla komercyjnego użytku, jak i prywatnie konesera architektury secesyjnej.

Nieruchomość jest dostępna do sprzedaży od zaraz.

Galeria obiektu